Kontryhel a ženská děloha

Šla jsem po louce, slunce zářilo a chvílemi vanul příjemný, chladivý vánek. Čekala jsem na to, která rostlina si mě zavolá. A těšila jsem se, co se dozvím… Někdy mívám tak trochu trému nebo strach… budou ke mně mluvit? Nevymýšlím si to? Ale to, co se dozvídám od rostlin samotných je často v tu chvíli tak překvapující a zároveň při dalším zamyšlení také často tak logické, že se mé pochyby o (ne)pravosti informací samy vytrácí…

Kdo si mě zavolá tentokrát? Vidím několik rostlin a drobných květů, které mne zaujmou a ráda bych se o nich dozvěděla více… ale nakonec si mě zavolá ta, které jsem si ani pořádně nevšimla a od které jsem to vůbec nečekala…

Kontryhel – na pohled tak dobře známý a přece o něm vím tak málo… mlhavě se mi vybavuje, že je úzce spojený se ženami… ale to je vše, co o něm vím… Jako dítě jsem tak ráda pozorovala kapičky rosy, které zářily na Slunci v jeho listech… 

Co mi kontryhel o sobě prozradil? Ukázal mi, že je jako pohár, který sbírá vodu. A když je plný nebo je voda příliš těžká, tak ji vypustí – voda se prostě vylije. Zní to velmi prostě a jednoduše. A právě tento prostý princip je přesně ten důvod, proč je kontryhel bylinou, která působí tak dobře na ženské orgány a konkrétně na dělohu.

Děloha je – stejně jako kontryhel – pohár, který sbírá, transformuje a uvolňuje energie.

Kontryhel se plní vodou, kterou „sbírá“ ze vzduchu a v jeho poháru se tyto kapičky vody proměňují. Jde o proměna živlem ohně – slunečním světlem, které na vodu působí. Když je vše hotovo, voda z kontryhelového poháru vyteče.

Děloha je také jakýsi pohár. Sbírá tekutinu z našeho těla, která nese mnoho informací o nás, našich pocitech, emocích, zážitcích, zkušenostech atd. V děloze pak dochází k jejich očistě a proměně… a vše, co již nepotřebujeme, pohár dělohy vypustí s menstruační krví… i v našem těle jde o proces očisty živlem ohně.

Moje další otázka je, proč si mne kontryhel zavolal? Je něco s čím mi může pomoci? Odpověď přišla velmi rychle.

Kontryhel (mimo jiné) pomáhá děloze obnovit rovnováhu v přijímání a uvolňování energií.

Je to jeho přirozený princip fungování, proto může dělohu podpořit v posílení této její funkce…. aby to, co do poháru v našem ženském těle přichází, také odcházelo… aby se v ní nehromadilo to, co má odejít. Aby přijímala jen tolik, kolik zvládne očistit… a aby odcházelo jen tolik, kolik tam za touto očistou přišlo.

Zároveň mi kontryhel ukázal dva konkrétní postupy, jak přesně mám jeho listy použít:
1. Přikládat si čerstvě utržený list kontryhele na dělohu a nosit ho tam přiložený a nechat ho působit. (Ve spodním prádle se list lehce udrží na podbříšku.) Při sbírání se rostlin nejprve ptám, zda a poté který list mohu použít.
2. Nasbírat si listy jitrocele a dát je do tmavé lahve s olejem. (Používám olivový olej v bio kvalitě, ale můžete použít i jiný masážní olej, který máte oblíbený – např. mandlový.) Takto ponechat 2 týdny na slunci a pravidelně protřepávat. Po dvou týdnech olej pečlivě přecedit a následně používat na masírování a pomazání oblasti dělohy v podbřišku.

Poznání, které mi kontryhel nabídl, byly jako nové kousíčky puzzle, které se propojily s mnoha dalšími informacemi, vhledy a zkušenostmi, které se postupně ukazovaly a přicházely… a které pro mne vytvořily nový obraz ženského těla a dělohy a jejich přirozených funkcí a schopností.

Potřeby dělohy se však liší u každé ženy a také se proměňují podle toho v jaké fázi života jsme, co a jak prožíváme atd…. Dobře to ukazuje právě má zkušenost s kontryhelem, který jsem po nějakou dobu používala, jak mi ukázal. A když jsem se v meditaci své dělohy zeptala (po dostatečně dlouhé době a s odstupem) co potřebuje, odpověď byla péče, něha, pozornost. A na otázku jak to udělat, mi ukázala obraz ženské bylinné napářky.

Víte, co potřebuje vaše děloha? Jakou pozornost a péči jí můžete dát? Co v sobě nese? Jaká témata, zážitky nebo přesvědčení či staré nefunkční vzorce, které je již čas odložit?

Tomu všemu se věnujeme na víkendovém setkání ženských mystérií, kde se v malé skupině žen a v krásném prostředí uprostřed přírody věnujeme tématu dělohy. To vše s respektem a úctou k ženskému tělu, v plném oblečení a také s podporou Země, okolní přírody a jejích bytostí.

Již odmala cítila přirozenou blízkost a spojení s vodou a Zemí. Svůj život strávila učením se z různých tradic a kultur z celého světa a také přímo od svých průvodců z neviditelného světa.

Provází obřady a rituály . Provází na cestě k srdci, k sobě samým i k druhým a také na cestě ke znovu-spojení se Zemí, vodou a dalšími formami života a vědomí zde na Zemi.

Je autorkou e-booku "Co můžeme udělat pro vodu?" . Píše české texty k písním pro vodu a Zemi. Provází ženy Obřadem očisty dělohy .