Moudrost stromů a rostlin

Stromy a rostliny nesou mnoho moudrosti, kterou nám mohou předat. Jsou na Zemi delší dobu než lidé. Mají za sebou delší časový úsek vývoje během něhož jednotlivé druhy získaly rozmanité zkušenosti.

Každý druh si našel své místo a má určité potřeby a zároveň specifické vlastnosti a schopnosti, které mu život umožňují. I proto se z jejich života můžeme tolik naučit a dokážou nám mnoho ukázat o tom, co potřebujeme uvidět, pochopit nebo uzdravit.

Některé stromy rostou velmi rychle a dokáží se uchytit a začít růst v půdě, kde zatím jiné stromy nerostou. K nim patří třeba bříza – strom, který nás díky těmto vlastnostem může podpořit v nových začátcích. Jiné stromy rostou pomalu – jako třeba tis. Díky jeho pomalému růstu a schopnosti znovu obnovy se může dožít i několik tisíc let. A tak je skvělým pomocníkem a podporou v době, kdy něco v našich životech končí. Zatímco bříza nás podporuje v začátku nového. Tis nám pomáhá projít koncem, abychom se mohly „přehoupnout“ do nového.

I rostliny nás mohou mnoho naučit. Třeba semínka máku dokáží přežít v zemi desítky let než se znovu probudí, ožijí a vyrostou. A tak když nám do života přijdou červené květy máku, mohou nám ukazovat, že přichází období rozpomínání se… chvíle, kdy se znovu začne projevovat nebo se začneme rozpomínat na něco v nás nebo v našem životě, co žilo dlouho skryté a neviděné. Kontryhel zase nese podobnost s ženskou dělohou a tak nás učí o jejím fungování.

Každý strom nebo rostlina mají svou jedinečnost a symboliku – jakousi základní charakteristiku. Ale pak také přináší další informace, další vrstvy a úrovně poznání. Pro každého člověka mají jinou zprávu – podle toho, co zrovna v životě prožívá a co v danou chvíli potřebuje. A také pro jednoho člověka mohou různou zprávu v různých situacích.

Jak zjistit, co nás který strom nebo rostlina přišly naučit? Jakou zprávu pro nás mají?

Ve chvíli, kdy stále potkáváme stejnou rostlinu nebo strom, narážíme na ně v různých situacích i prostředích, s velkou pravděpodobností nejde o žádnou náhodu. Přišli nám něco ukázat, v něčem nás podpořit a nebo nás něco naučit. Je několik způsobů, jak zjistit, co to je.

1. Zeptejte se jich. Ve chvíli, kdy je uvidíte, se vnitřně zklidněte, nalaďte na svůj střed a zeptejte se, přímo té rostliny či stromu, co vám přišly říct. Odpověď může přijít formou myšlenky, pocitu nebo obrazu.

2. Něco si o nich přečtěte. Vyhledejte si a zjistěte si o nich více informací. Jak žijí? Jaké jsou jejich specifické vlastnosti? Čím jsou unikátní a čím se liší od ostatních? A vnímejte, která z těchto informací je relevantní k vašemu životu, k aktuální situaci.

3. Dlouhodobě se s nimi potkávejte. Když nás rostliny nebo stromy přijdou něco naučit, může to být jednorázová informace nebo také dlouhodobá podpora pro konkrétní období nebo situaci v životě. V takovou chvíli je pak užitečné být s tou rostlinou nebo stromem v dlouhodobém kontaktu. Ať už ve formě návštěv a setkávání se, kdy se za rostlinou nebo stromem vydáváte do přírody nebo zahrady. Může to být také jen myšlenkou a komunikací na úrovni myšlenek. A můžete také u sebe část dané rostliny či stromu nosit. (Než si ji vezmete/utrhnete, tak rostlině řekněte proč to chcete, zeptejte se, jestli můžete a pokud dostanete svolení zeptejte se, kterou část – květ, list, kůru, plod atd…) Jejich učení a podpora pak přichází do života dlouhodobě a postupně.

Příroda nám neustále dává a nabízí velkou podporu i vedení do života. Stačí se jí jen otevřít a začít ji využívat.

Jak navazovat a prohlubovat kontakt a porozumění s přírodou, stromy, rostlinami, ale i kameny nebo vodou si můžete vyzkoušet na jednodenním setkání Den v lese. Vyzkoušíte si na vlastní kůži, že to není nic složitého a jak silný přínos to může mít pro váš život. A odnesete si zkušenosti, které vám již zůstanou na celý život.

S moudrostí přírody, lesa, rostlin a stromů pracuji také při osobním provázení v lese. Podporu přírody a místa využívám také na víkendu ženských mystérií, kde ženy provázím k hlubšímu spojení se svou dělohou, její očistou a poznáním sebe sama.

Tagy:
Již odmala cítila přirozenou blízkost a spojení s vodou a Zemí. Svůj život strávila učením se z různých tradic a kultur z celého světa a také přímo od svých průvodců z neviditelného světa.

Provází obřady a rituály . Provází na cestě k srdci, k sobě samým i k druhým a také na cestě ke znovu-spojení se Zemí, vodou a dalšími formami života a vědomí zde na Zemi.

Je autorkou e-booku "Co můžeme udělat pro vodu?" . Píše české texty k písním pro vodu a Zemi. Provází ženy Obřadem očisty dělohy .