Luna a její rytmy – proč je následovat a žít s nimi v souladu

Luna ovlivňuje pohyb vody na Zemi – a voda není jen v oceánech a mořích, řekách, rybnících a jezerech, ale je i v nás lidech, zvířatech, v rostlinách a stromech, je i ve vzduchu… Zkrátka je v různých podobách všude kolem nás i v nás samotných. Díky tomu také Luna, která má na veškerou tuto vodu vliv, ovlivňuje svými rytmy a proměnami všechen život kolem nás i v nás.

A tak se spolu se sladěním se s Lunou a jejími rytmy, slaďujeme i s přirozeným životem všeho kolem nás a s jeho rytmy.

A jak s tím začít? Co jsou fáze Luny a jak s nimi žít v souladu?

Novoluní je časem nových začátků. Časem, kdy si ve chvilce, kterou si vyhradíme pro sebe, můžeme položit otázky ohledně toho, jaký máme záměr, po čem toužíme, jaké pomyslné semínko chceme zasadit a nechat růst, co chceme kultivovat a co naopak vnímáme, že ve svém životě již nechceme a můžeme to propustit…

Během Dorůstající fáze přibývá/dorůstá na obloze Luna a s ní nabíráme sílu i my. Jde o pomyslný nádech Luny i nás – tak jak roste a přibývá, můžeme růst a dorůstat i my a naše pomyslná semínka, život, vztahy nebo projekty. Znovu se můžeme na chvíli zastavit, udělat si chvíli pro sebe, a zamyslet se – co děláme pro to, aby naše semínko rostlo? Jak ho podporujeme?

Ve fázi úplňku je čas k oslavám i k ostražitosti: úplnost Luny přináší plnost a čas sklizně do našich životů. Oslava a radost mohou zmírnit napětí, které přináší postavení Luny a Slunce stojících v tuto chvíli proti sobě. Stojí v opozici a touto konfrontací zesilují emoce, které neseme a spojují nás s nimi. Jakoby světlo Luny osvětlovalo to schované a neviděné v nás – naše stinné stránky. V období úplňku také dosahuje vrcholu naše aktivita spojená s podporou růstu našich semínek a záměrů. Je čas sklizně a dovršení a završení aktivní fáze.

Pak přichází období Couvající Luny. Jde o chvíli výdechu – úbytku Luny na obloze i úbytku naší aktivity. Je čas na integraci všeho, co se od novoluní událo. Aktivity dobíhají a přichází důležitá doba odpočinku – chvíle, kdy můžeme zhodnotit vše, co se událo, co nám to přineslo. Tyto chvíle klidu jsou důležité proto, abychom při následujícím novoluní věděly, co chceme a kterým směrem potřebujeme dál jít.

Tři dny před novoluním jsou chvíle úplného klidu. Chvíle mezi výdechem a nádechem, kdy se z úplného klidu rodí síla pro nové vykročení.

A pak již znovu přijde novoluní – chvíle, kdy se znovu rozhodujeme, kam vykročíme, co chceme a potřebujeme…

Možná se ptáte: „A proč to všechno dělat? Takový zmatek – svoje vlastní fáze, fáze Luny, cykly Země… Kdo se v tom má vyznat!!!???“ 🙂 Jde vám z toho hlava kolem? Ze začátku to tak může vypadat – obzvlášť, když se to vše snažíme pochopit a uchopit a velkou roli v tom hraje naše hlava a rozum.

Ve chvílích, kdy tyto rytmy začneme žít a prožívat, je to jednoduché a velmi přirozené, protože se ladíme, slaďujeme a harmonizujeme s přirozenými rytmy života v nás i kolem nás.

Stáváme se harmonickou částí většího celku a otevírají se nám nové vhledy, pochopení a chápání života, otevírá se nám nový způsob života v harmonii se vším, co je.

A v neposlední řadě jsou nám také tyto opakující se cykly určitou kotvou a uzemněním v moderním chaotickém světě. Naše životy díky souladu s těmito proměnami a jejich plynutím dostávají svůj řád a jsou v souladu s vesmírným řádem a rytmy tvoření a znovu navazují spojení s přírodou a se Zemí.

 

Již odmala cítila přirozenou blízkost a spojení s vodou a Zemí. Svůj život strávila učením se z různých tradic a kultur z celého světa a také přímo od svých průvodců z neviditelného světa.

Provází obřady a rituály . Provází na cestě k srdci, k sobě samým i k druhým a také na cestě ke znovu-spojení se Zemí, vodou a dalšími formami života a vědomí zde na Zemi.

Je autorkou e-booku "Co můžeme udělat pro vodu?" . Píše české texty k písním pro vodu a Zemi. Provází ženy Obřadem očisty dělohy .