Žena a Měsíc

Jak se odráží fáze Měsíce v našich životech? Proč a jak s nimi být v souladu?

Měsíc je u žen nejčastěji spojován s menstruací – jak o tom píši v článku Měsíc v nás, kde mluvím o potřebě ženy naladit se sama na sebe a proč se potřebujeme naučit vnímat svou vlastní proměnlivost a svůj rytmus.

Dnes ale cyklus našich těl většinou není v souladu s fázemi Měsíce. Jak se tedy na něj naladit a proč?

Měsíc ovlivňuje pohyb vody na Zemi – a voda není jen v oceánech a mořích, řekách, rybnících a jezerech, ale je i v nás lidech, zvířatech, v rostlinách a stromech, je i ve vzduchu… Zkrátka je v různých podobách všude kolem nás. A tak se spolu se sladěním se s Měsícem a jeho fázemi, slaďujeme i s životem kolem nás a jeho rytmy.

A jak s tím začít? Co jsou fáze Měsíce a jak žít s nimi v souladu?

Novoluní je časem nových začátků. Časem, kdy si ve chvilce, kterou si vyhradíme pro sebe, můžeme položit otázky ohledně toho, jaký máme záměr, po čem toužíme, jaké pomyslné semínko chceme zasadit a nechat růst, co chceme kultivovat a co naopak vnímáme, že ve svém životě již nechceme a můžeme to propustit…

Během Dorůstajícího Měsíce přibývá/dorůstá na obloze Měsíc a s ním nabíráme sílu i my. Jde o pomyslný nádech Měsíce i nás – tak jak roste a přibývá Měsíc, můžeme růst a dorůstat i my a naše pomyslná semínka či projekty. Znovu se můžeme na chvíli zastavit, udělat si chvíli pro sebe, a zamyslet se – co děláme pro to, aby naše semínko rostlo? Jak ho podporujeme?

Ve fázi úplňku je čas k oslavám i k ostražitosti: úplnost Měsíce přináší plnost a čas sklizně do našich životů. Oslava a radost mohou zmírnit napětí, které přináší postavení Měsíce a Slunce stojících v tuto chvíli proti sobě. Stojí v opozici a touto konfrontací zesilují emoce, které neseme a spojují nás s nimi. Jakoby světlo měsíce osvětlovalo to schované a neviděné v nás – naše stinné stránky. V období úplňku také dosahuje vrcholu naše aktivita spojená s podporou růstu našich semínek a záměrů. Je čas sklizně a završení aktivní fáze.

Pak přichází období Couvajícího Měsíce. Jde o chvíli výdechu – úbytku Měsíce na obloze i naší aktivity. Je čas na integraci všeho, co se od novoluní událo. Aktivity dobíhají a přichází důležitá doba odpočinku – chvíle, kdy můžeme zhodnotit vše, co se událo, co nám to přineslo. Tyto chvíle klidu jsou důležité proto, abychom při následujícím novoluní věděly, co chceme a kterým směrem potřebujeme dál jít.

Tři dny před novoluním jsou chvíle úplného klidu. Chvíle mezi výdechem a nádechem, kdy se z úplného klidu rodí síla pro nové vykročení.

A pak již znovu přijde novoluní – chvíle, kdy se znovu rozhodujeme, kam vykročíme, co chceme a potřebujeme…

Možná se ptáte: „A proč to všechno dělat? Takový zmatek – svoje vlastní fáze, fáze Měsíce, cykly Země… Kdo se v tom má vyznat!!!???“ 🙂 Jde vám z toho hlava kolem? Ze začátku to tak může vypadat – obzvlášť, když se to vše snažíme pochopit a uchopit rozumem.

Ve chvílích, kdy tyto rytmy začneme žít a prožívat, je to jednoduché a velmi přirozené, protože se ladíme, slaďujeme a harmonizujeme s přirozenými rytmy života v nás i kolem nás.

Stáváme se harmonickou částí většího celku a otevírají se nám nové vhledy, pochopení a chápání života, otevírá se nám nový způsob života v harmonii se vším, co je.

A v neposlední řadě jsou nám také tyto opakující se cykly určitou kotvou a uzemněním v moderním chaotickém světě. Naše životy díky souladu s těmito cykly dostávají svůj řád a jsou v souladu s vesmírným řádem a rytmy tvoření a zmenšují odpojení lidí od přírody a celé Země.

 

Dlouhodobé naslouchání tradiční moudrosti i má spletitá životní cesta mi přinesly mnoho vhledů, zkušeností a životní moudrosti, o které se dnes dělím s druhými. Je mou radostí a posláním inspirovat a provázet druhé na cestě životem, na cestě ke svému srdci, k sobě samým i k druhým a také na cestě ke znovu-spojení se Zemí a s tím, co nás přesahuje. Více o mně se dozvíte zde.... Provázím ženy Obřadem očisty dělohy, kde se ženy mohou hlouběji propojit se svou dělohou a očistit ji od staré emoční zátěže. Na víkendových pobytech Žena a Země vytvářím prostor pro obnovování spojení, porozumění a komunikace mezi ženami a Zemí, mezi ženami samotnými i prostor pro hlubší spojení žen se sebou samými. Spolu s mým mužem Sidem Smutným provázíme muže a ženy osmi denním workshopem Posvátné partnerství do nového vědomí a nové úrovně vztahu.